Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukázka z referátu Globalizace

... Světová populace vzroste v roce 2015 na 7,2 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než v roce 2000, a ve většině zemí budou lidé žít déle. Přitom 95% tohoto přírůstku obyvatelstva se čeká v rozvojových zemích. Třebaže Země dokáže uživit přes sedm miliard lidi, budou stamiliony, zvláště pak v subsaharské Africe, hladovět. Důvod je jasný - nedostatečná distribuce potravin a politické rozbroje. Na rozdíl od potravin a energie bude klesat nedostatek vody, ale na druhé straně přibude zemí s tržním hospodářstvím. Bude potřeba více peněz pro důchodce, protože bude méně lidí v produktivním věku, zvláště v Evropě a Japonsku. Většina odborníků se shoduje, že revoluce v informační technice představuje největší globální transformaci od dob průmyslové revoluce, která začala koncem 18. století. Zlepší se zdraví obyvatelstva a prodlouží se věk. Geneticky modifikované rostliny uspokojí asi miliardu hladovějících lidí. Miniaturizace všeho prudce sníží spotřebu energie.


Další globální problémy lidstva

? Šíření smrtelných chorob (např. AIDS) - šíří se především v chudších státech se špatnými zdravotním zabezpečením, jedná se hlavně o Africké státy.
potravinové zdroje jsou rozdělovány nerovnoměrně, existují problémy s hladověním a podvýživou - opět hlavně Africké státy a Asijské státy. Růst velkého počtu obyvatel - Čína a Indie, s prudkým růstem obyvatelstva mluvíme o populační explozi, nárůst je způsoben: - poklesem úmrtnosti
- poklesem porodnosti a plodnosti
? - prodlužováním střední délky života
?
Východiskem ze současné situace by mohlo být zvyšování životní úrovně zejména v zemích ,,třetího světa'', zvyšování vzdělanosti, propagaci, plánování rodičovství apod. Prioritním problémem mnoha částí světa je dosažení a udržení míru. Jedná se o Irák, J a S Koreu, Pákistán, Indii, Izrael, Palestinu a další.

Celý referát Globalizace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ty kokso

(ty kokso, 17. 10. 2010 8:33)

ty kokso

Re: ty kokso

(ty dežo, 17. 3. 2014 19:48)

idiote.